Chovat vlastní slepice se vyplatí. Pokud máte možnost, pusťte se do toho a nebudete litovat

Mazlíčci 12. února 2021 | 14:51 — Klára Sanders
Kupovat kvalitní a čerstvá vejce se pěkně prodraží. Pokud vám záleží na tom, co jíte a máte větší zahradu, pusťte se do chovu slepic sami a čerstvá vejce budete mít každý den.
Další 4 fotografie v galerii
Šťastné slepice na vaší zahradě se vám odvděčí vajíčkem plným vitaminů / Pixabay

Vejce je jeden z nejkvalitnějších zdrojů bílkovin. Pokud tedy přemýšlíte o vlastních slepicích, jděte do toho. Šťastné slepice na vaší zahradě se vám odvděčí vajíčkem plným vitaminů. Pokud máte prostor, který byste mohli slepicím vyčlenit, nebojte se s chovem začít. Získáte nejen čerstvá vajíčka, ale můžete navíc udělat dobrý skutek. Můžete osobně zachránit slepice před jistou smrtí a dopřát jim ještě několik let spokojeného života.

Dejte domov zachráněným slepicím

V České republice existují organizace, které zachraňují slepice z velkochovů a nabízejí jejich odkup. V určený den je pak možné si na smluveném místě slepice vyzvednout. Slepice jsou často v ubohém stavu, většinou nemají skoro žádné peří. Pokud byste si chtěli slepice vyzvednout v chladnějších měsících, musíte jim zpočátku zajistit teplou místnost s venkovním výběhem.

Někteří šikovní chovatelé slepicím pletou svetry, které slouží v prvních měsících jako ochrana před zimou. Peří slepicím časem doroste, a pokud jim poskytnete dobrou stravu, teplo, výběh a trochu lásky, budou z nich zanedlouho výstavní kousky. Jestli nemáte teplou místnost, je lepší začít s chovem v letních měsících.

Pořiďte správný kurník

Před koupí nepodceňujte ani výběr kurníku. Možná se vám zdá nejpěknější a nejekologičtější klasický zateplený dřevěný kurník, na trhu jsou však i jiné varianty. Pokud trochu zapátráte, určitě vás zaujme praktické obydlí z recyklovaného plastu. Oproti dřevěnému kurníku má své výhody, které chovatele začátečníky ani nenapadnou.

Plusy plastového kurníku

  • Plastový kurník si překvapivě udrží správnou teplotu v létě i v zimě. Samozřejmě pouze při správném počtu slepic. Ty si v kurníku dokáží samy vytvářet ideální teplo. Když je jich v prostoru málo, tak se nezahřejí, při velkém množství jim v létě může být naopak horko. Když zateplíte dřevěný kurník, často se v něm pak drží vlhkost, množí se plísně a slepice trpí různými respiračními chorobami.
  • Kurník z recyklovaného plastu vydrží až 30 let. Není třeba ho natírat. Odpadá práce s výměnou prohnilých částí. Použitý materiál se dá po letech znovu recyklovat.
  • Snadno se čistí, můžete ho jednoduše vystříkat hadicí. Třeba v případě, kdy slepice napadnou čmelíci, se plastový domek snadno vydezinfikujete, ale zateplený dřevěný kurník je skoro nemožné vyčistit.
  • Má velmi dobře řešenou ventilaci.
  • Západky i veškerý použitý materiál je konstruován tak, aby se přes něj nedostali žádní predátoři, třeba lišky nebo kuny. Materiál není možné nijak prokousat.
  • Jednoduše se rozebírá, pokud ho chcete přesunout na jiné místo.

I když je kurník z recyklovaného plastu dražší, tak z dlouhodobého hlediska není jeho cena vysoká. Atraktivní dřevěné levné kurníky z Číny vám vydrží maximálně dvě sezony. Psali jsme také: Dopřejte svému králíčkovi tu správnou stravu

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově...

Češi budou o letošních dovolených trhat rekordy. Důvodů je...

Na co se musí Češi připravit při cestách do zahraničí....

Krásná země, nad kterou se nevyplatí ohrnovat nos. Za...

Potěšte tělo i mysl. Místa, kde vás budou dokonale...

Objevte perly Jadranu, na nichž se vaše dovolená promění v...

Zavřít reklamu