Pořiďte si originálního mazlíčka, který je vhodný i pro alergiky

Mazlíčci 16. března 2021 | 09:26 — Klára Sanders
Pokud si chcete pořídit domácího mazlíčka, ale kočka ani pes vám nic neříkají, můžete zvolit poněkud neobvyklé domácí zvíře - prasátko. Prasátko je velice inteligentní zvíře a dokáže být také skvělým společníkem.
Další 4 fotografie v galerii
Prasátko je velice inteligentní zvíře a dokáže být také skvělým společníkem / Pixabay

Prasátka se stávají oblíbenými domácími mazlíčky a stále častěji si je pořizují i chovatelé v Česku. Předtím, než se rozhodnete si takového mazlíčka pořídit, je dobré zjistit si o prasátku alespoň základní informace.

Hygieně se prasátko naučí vskutku velice rychle, někdy i za pár dní. Venčit se bude na určeném místě, venku, na podložce či na kočičím záchodě. Vychovávat prasátko ale vyžaduje obrovskou dávku trpělivosti a laskavé důslednosti.

Inteligentní zvíře, které vás bude pořád zkoušet

Problémem je vrozená prasečí nenasytnost a zvědavost. Prasátko například velmi rychle pochopí, že nesmí otevírat ledničku a samovolně se obsluhovat, přesto to bude stále zkoušet! Většinu prasátek nemůžete nechat samotné v bytě, například, když půjdete do práce.

Některá totiž naschvál udělají takový nepořádek, jaký si ani nedovedete představit. I kdybyste se stavěli na hlavu, bude se to opakovat vždy, když je necháte samotné. Prasátka vyžadují velmi mnoho kontaktu s majitelem a neradi zůstávají osamocena.

Nepočítejte s tím, že bude aportovat na povel

Svou vysokou inteligenci prasátka používají výhradně pro vlastní prospěch. Naučí se velmi rychle kde co, ale nikdy to nebudou dělat na požádání. Přistrčí si židli ke stolu, aby se dostala k jídlu. Posunou si na zahradě lehátko do stínu, když už jim je na sluníčku horko.

Bez povšimnutí vniknou do spíže, když ji zapomenete zavřít, potichu za sebou přivřou dveře a budou hodovat na zásobách a s obyčejnou petlicí na ledničce si poradí raz dva. Šuplíky, dvířka od nábytku nebo kuchyňské linky, nic není pro prasátka žádnou překážkou.

Vhodný mazlíček pro alergiky

Jejich tvrdohlavost je nezdolná, mají sloní paměť a v dělání naschválů jsou přeborníky! Soužití s prasátkem má na druhou stranu mnoho kladů. Jsou vhodná i pro alergiky. Nejsou cítit, ani když zmoknou. Dokážou komunikovat na inteligenční úrovni čtyřletého dítěte. Většina prasátek je velmi mazlivá a svojí náklonnost a lásku dávají úžasně najevo.

Do bytu se ale určitě nehodí prasátko o hmotnosti kolem 200 kilogramů, jak dorůstají hospodářská zvířata. Velmi malí jedinci, kteří mají v dospělosti kolem 20 kilogramů, jsou bohužel výjimkou. I miniprasátka mívají běžně 40 až 50 kilogramů, často i přes 70 kilogramů.

Kluci se lépe podřizují než holky

Co se pohlaví týče, klidnější bývají kluci, kteří se na rozdíl od prasniček také lépe podřizují. Problém ale nastává v dospělosti, kdy jim narostou kly a řezáky, které je potřeba řešit s veterinářem. Volte však takového, který má zkušenosti s chorobami prasat.

Vyžaduje pestrou stravu

Prasátko je stejně jako člověk všežravec. Zprvu ho ale krmte syrovou zeleninou (mrkev, celer, petržel, rajčata, kedlubny, salátová okurka, saláty ledový, hlávkový nebo dubový) a ovocem - v menším množství (jablka, hrušky, kiwi, banán). Nikdy nedávejte cibuli, syrové brambory nebo aloe vera, jsou pro prasátka jedovaté.

Nevhodná je také čokoláda a hrozinky. Dále prasátku podávejte komplexní krmnou směs, kterou lze zakoupit ve specializovaných obchodech. Nezapomínejte také na přidávání vitaminů, minerálních látek a stopových prvků.

Při správné péči se stane členem rodiny

Péče o prasátko není složitá. Potřebuje dostatečně velký pelíšek. Koupat ho můžete šamponem i dětským mýdlem, po koupeli ho můžete ošetřit olejem či pleťovým mlékem. Upravit musíte byt i zahradu, aby se prasátko nezranilo. Prasátka běžně chodí na procházky, většina jich cestuje autem a některá i městskou hromadnou dopravou. Psali jsme také: Chovat vlastní slepice se vyplatí. Pokud máte možnost, pusťte se do toho a nebudete litovat

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Plánujete ideální letní dovolenou? Navštivte smaragdový ráj ve Středomoří a ochutnejte krásu Sardinie

Plánujete ideální letní dovolenou? Navštivte smaragdový...

Jedete do Francie? 6 + 1 tip, co si s sebou přivézt zpět

Napříč Evropou různými dopravními prostředky: Čím a na...

Chorvatský Sea Star Festival u moře je nejlepší způsob jak...

5 tipů na zdravou svačinu do batohu

V Trentinu sezona pokračuje za ideálních sněhových...

Zavřít reklamu