Nenáročný mazlíček, který vám rozhodně neuteče. Obří šnek je zajímavé zvířátko

Mazlíčci 03. dubna 2021 | 10:24 — Klára Sanders
Obří šnek, kterému se také říká oblovka, pochází z Afriky. V České republice se stal oblíbeným domácím mazlíčkem především proto, že je to velmi nenáročný tvor. Terárium s tímto zvířátkem bude navíc efektním doplňkem domácnosti.
Další 4 fotografie v galerii
Pokud se rozhodnete pro chov obřího šneka, je základním krokem výběr správného druhu / Depositphotos

Pokud se rozhodnete pro chov obřího šneka, je základním krokem výběr toho správného. Existuje totiž asi 250 druhů a patří k největším plžům na světě. Liší se barvou těla a ulit, velikostí nebo tvarem. Jeho pořízení nebude drahé, péče o něj si zase nevyžádá moc času.

Hodí se pro začátečníky i pro větší děti. Je tichým společníkem. Patří mezi živočichy, kteří jsou aktivní především v noci. Pokud o šnekovi uvažujete, měli byste také vědět, že se dožívá až osmi let.

Základním vybavením je terárium nebo plastový box

Abyste měli šneka kde uložit, kupte si menší terárium nebo pořiďte plastový box s víkem. Musí být ale dobře větraný. Plastový je praktičtější kvůli snadnější údržbě a menší váze. Vyhovující podestýlkou je kokosový substrát.

Dopřejte ho šnekům v dostatečně vysoké vrstvě, rádi se do ní zahrabávají a ukrývají. K životu potřebují vápník kvůli tvorbě ulity. Proto nezapomeňte ve zverimexu koupit sépiovou kost. Vodu můžete šnekům dávat třeba do mělké misky.

Šnek potřebuje vlhkost

Prostor šnekům zútulníte různými oblými kameny, větvemi, ale můžete použít i nějakou živou rostlinu. Je potřeba zajistit rosení, nejlépe ráno a večer, aby měli šneci tolik potřebnou vlhkost. Topení nezajišťujte topným tělískem v teráriu, postačí umístit jej pod terárium.

Většina šneků je býložravých. Nepohrdnou jakoukoli zeleninou či ovocem, ani zelenými listy – saláty, natí nebo pampeliškou. Občas jim můžete nabídnout i bílkoviny v podobě sýrů, tvarohu nebo psích granulí.

Pravidelné čistění terária je nezbytné

Šnek sám o sobě nezapáchá, pokud však nebudete terárium delší dobu čistit, začne nelibě zavánět. Je potřeba čistit stěny od šnečích výkalů, měnit podestýlku a samozřejmě likvidovat zbytky potravy. Plži nepotřebují pravidelné drhnutí, občas je ale můžete opláchnout pod vlažnou, pomalu tekoucí vodou.

Co se nemocí týče, většinou je jejich příčinou pochybení chovatele. Šnečí zdravotní potíže způsobí často nevhodné prostředí, vlhkost, teplota, chyba ve výživě, úraz nebo bakteriální, parazitární a plísňové infekce.

Pokud se budete o šneka řádně starat, může se stát příjemným společníkem, se kterým si užijete hodně zábavy. Psali jsme také: Pořiďte dětem originální zvířátko. Péče o potemníka je jednoduchá a zajímavá

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci objevili nejstaršího predátora na planetě. Dochoval se díky masivnímu podmořskému sesuvu

Velmi účinné hnojivo na papriky si vyrobíte doma z obyčejné...

Když nerostou a nedozrávají okurky, přidejte k nim...

Srpen je ideální čas k výsadbě jahodníků. Jak na to,...

Jak v srpnu prořezat ovocné stromy a keře, aby vám napřesrok...

Namnožte si své muškáty. Nastal ideální čas odebrat...

Je ideální čas namnožit hortenzie. Jak správně odebrat...

Zavřít reklamu