Blechy se umí pořádně zahryznout i do lidí. Jak se jich účinně zbavit?

Mazlíčci 12. února 2018 | 10:39 — Monika Moorová
Blechy psí na člověka jdou a umí pořádně pokousat. Svého mazlíčka jich rychle zbavíte pomocí šamponu nebo léčebných pipet proti parazitům. Když se přemnoží, pak už jim nebude stačit zvíře a vrhnou se i vás. Byt pak mohou rázem zaplnit tisíce skákajících potvůrek.
Další 2 fotografie v galerii
Když se blechy přemnoží, pak už jim nebude stačit zvíře a vrhnou se i vás / Shutterstock

Jak poznáte blechu

Pes napadený blechami se neustále drbe, škrábe a zahryzává se do kůže. Zvíře může reagovat na bleší kousnutí i alergicky. Není výjimkou, že hapteny (látky schopné vyvolat specifickou imunitní reakci) ze slin blech dráždí kůži. U psů se obvykle pozná podle rozškrábaného místa nad ocasem. Chová se váš pejsek jinak než obvykle? Příčin může být více. Chová se váš pejsek jinak než obvykle? Příčin může být více.

Zkontrolujte především jeho oblast hlavy a pak podél páteře od kohoutku k ocasu. Červení, hnědí nebo černí parazité měří od 1,5 až do 7 mm, navíc jsou skvělí skokani. Pokud jste našli také malé černé hromádky přilepené k chlupům, pak máte jasný důkaz, že vašeho mazlíčka blechy trápí. Jedná se totiž o bleší výkaly. Blechy mohou napadnout i jiná zvířata – kočky, králíky, veverky, ježky, dokonce i slepice.

Jak se zbavit blech

Boj s blechami je běh na dlouhou trať, proto se obrňte trpělivostí. Je to soubor opatření zahrnující důkladnou insekticidní terapii a úklid prostředí. Všechny tyto kroky je potřeba několikrát zopakovat vzhledem k vývojovému cyklu blech a jejich značné odolnosti v prostředí.

Bohužel v dnešní době jsou některé blechy rezistentní k běžně používaným preparátům, proto se může stát, že některá pipeta nezafunguje, proto vždy komunikujte se svým veterinářem a boj nevzdávejte předčasně.

Preventivní opatření zahrnuje generální úklid domácnosti, všech míst, kam kdy váš mazlíček vkročil, je nutné pořádně uklidit veškeré podložky, deky, pelíšky, vše vyprat na vysokou teplotu, vystříkat insekticidním přípravkem a nebo vyhodit to, co nejde vyprat, vyčistit sedačky, matrace, vysát koberce a sáček ihned zlikvidovat. Celý úklid je nutné zopakovat několikrát. Mazlíčkovi je nutné několikrát aplikovat antiparazitární přípravek.

Důležitá je prevence

Obojek

Nutno nosit po celou dobu na krku dostatečně utažené, fungují i na blechy, mají repelentní účinek a zamezují vývoji larev v okolí psa. Účinnost je cca půl roku.

Tableta

Novinkou jsou tablety proti blechám, jejich výhodou je, že se vstřebávají systémově, pes se může koupat bez omezení, nehrozí podráždění kůže, účinkují cca 1 měsíc.

Koupele v šamponu

Krátkodobý účinek, ale efektivní, v případě, že se šampon dobře dostane na kůži a nechá se působit dle návodu výrobce. Nutno opakovat.

Spreje na prostředí či na přímou aplikaci na zvířata

Pozor na složení, některé účinné látky (permethrin) jsou vysoce toxické pro kočky. Dobrá účinnost zejména v místech, kde nelze uklidit.
Insekticidní pěny na přímou aplikaci na zvířata - pozor na toxicitu u koček, používat dle návodu od výrobce.

Spot – on (pipeta)P

Principem je vstřebání účinné látky do lipofilní vrstvy kůže, blechy zabíjí při kontaktu s kůží, nemusí se napít, zabíjí i larvy blech, které jsou v kontaktu s ošetřeným psem. Účinnost je dle výrobce cca 30dní.

 

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu