Dekorace ze spadaného listí vykouzlí podzim i u vás doma. Jejich výroba je snadná a nic nestojí

Ostatní 25. října 2020 | 09:27 — Klára Sanders
Na podzim jsou obchody přeplněné drahými dekoracemi, které mají vytvořit teplo domova. Stačí se ale projít venku, kde se vše krásně zbarvuje, nasbírat si spadané listí a pár podzimních plodů a vytvoříte si sami dekorace jak z katalogu.
Další 2 fotografie v galerii
Z podzimního listí jdou vyrobit krásné dekorace / Pixabay

Z krásně zbarveného spadaného listí lze vytvořit spoustu krásných dekorací - svícen, světelný řetěz, závěsnou ozdobu i věnec na dveře. Záleží jen na vaší fantazii.

Podzimní věnec z listí vypadá nádherně, vyrobit ho zvládne snad každý. Připravili jsme pro vás hned dva návody, jak na to.

Lepený podzimní věnec

Na tuto dekoraci budete potřebovat korpus na věnec, tavnou pistoli, listí a další přírodniny, které najdete v lese, například šišky, různé větvičky, kůru ze stromů, žaludy, šípky a podobně.

Nejdříve na korpus přilepte několik větviček s lístky. Postupně přidávejte další přírodní materiály. Jednotlivé lístky pomocí tavné pistole lepte tak, aby příliš moc netrčely do stran.

Drátkovaný věnec z listí

Věnec z listí ale můžete vyrobit i jinak, a to bez použití tavné pistole. V tomto případě budete potřebovat drátek silný 0,3 mm pro obmotávání, pro vytvoření očka můžete použít tentýž, nebo silnější 0,5 až 0,8 mm, nůžky a štípací kleště na stříhání drátu a konců listí, polystyrenový kroužek na věnce, popř. vrbové proutky či pedig, z nichž si potom základ věnce vyrobíte (stejně lze použít i slámu) a různobarevné listí. To by nemělo být úplně přeschlé. Nejlépe se pracuje s javorovými listy. Věnec je krásný jen z listí, pokud vám ale bude připadat fádní, můžete ho nakonec ještě dozdobit plátky sušeného ovoce, šípky, kaštany nebo žaludy.

Jako korpus použijte buď koupený polystyrenový věneček, nebo si ho vyrobte stočením proutků, které omotáte drátem. Skvěle se na korpus hodí pedig. Můžete si proutky splést podobně jako cop nebo jen omotat drátem. Velikost korpusu záleží na nás, jen počítejte s tím, že na menší obvod je vhodnější použít drobnější listí. Konce máte svázané a nyní celý věneček obtočte drátkem kolem dokola. Nemusíte příliš hustě, jen drátem mírně zpevněte po obvodu. Stejným principem lze vytvořit korpus i ze slámy nebo už zmiňovaného pedigu. Pokud plánujete věneček zavěsit, ze silnějšího drátu si vytvořte očko a konce drátu opět několikrát otočte okolo korpusu.

Když máte korpus připravenný, vemte si asi pět listů různé velikosti a barvy a pokládejte je na sebe od největšího po nejmenší. Pak jeden konec nového kusu drátku několikerým omotáním připevněte na základ věnce tak, aby se drátek neposunoval nebo neuvolnil. Připravenou kytičku z listí přiložte na korpus a dvojím omotáním připevněte k základu. Postupně utahujte, ať listí nevypadne. Postup stále opakujte a jakmile máte téměř celý věneček zaplněný listím, první skupinku listů nadzvedněte a přiložte poslední hromádku lístečků (spíše drobnějších). Pak dlouhé konce stonků ustřihněte a drátkem obmotejte. Konec drátku "zapošijte" několikerým obmotáním o sebe (podobně jako byste ukončovali šití). Nakonec můžete věnec dozdobit dalšími přírodninami. 

Tip: Většinou listy ještě nejsou úplně suché a jak budou postupně usychat, listí se ještě trošku zkroutí, což bude vypadat ještě lépe. Pokud věnec neumístíte na přímé denní světlo, vydrží vám po celý rok. Psali jsme také: Podzimní dekorace nemusí být jen z dýní. Zkuste si ji vytvořit z mechu, kapradí nebo hub

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nejprodávanější kompaktní dodávka na elektřinu v Evropě má nástupce, nový Expert se mimořádně povedl

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu