Z pecky od manga si můžete snadno vypěstovat krásnou domácí rostlinu

Ostatní 09. dubna 2021 | 07:37 — Klára Sanders
Pokud máte rádi pokojové rostliny, máme pro vás jeden tip, jak si vypěstovat zcela originální pokojovku. Kupte si v obchodě mango, pochutnejte si na něm a ze zbylé pecky si vypěstujte mangovník.
Další 4 fotografie v galerii
Z pecky lze mango vypěstovat docela snadno / Pixabay

Kdo už někdy ochutnal správně uzrálé mango, nechce jíst nic jiného. Toto ovoce je plodem mangovníku, který pochází z tropů, konkrétně z východní Asie, Tichomoří a Indie a existuje velké množství druhů.

Pokud si mango vybíráte v obchodě, měli byste sáhnout po plodu se žlutočervenou slupkou, která je známkou zralého ovoce. Pokud je slupka z větší části zelená, je mango obvykle nedozrálé a je dobré ho doma ještě nechat při pokojové teplotě trochu dozrát.

Mango a jeho účinky na zdraví

Kromě toho, že mango je oblíbené pro svou vůni a lahodnou chuť, je toto ovoce vyhledávané také pro své dietetické a terapeutické účinky.

V mangu je až 16 druhů karotenoidů důležitých pro tvorbu vitaminu A. Nejhojněji je zastoupený betakaroten. Karotenoidy jsou účinné antioxidanty, protože neutralizují volné radikály, molekuly zodpovědné za buněčné stárnutí. Toto exotické ovoce ale obsahuje i vitamin C, E, B1, B2, B6 či niacin. Z minerálů je v něm nejhojněji zastoupen draslík a menší podíl má hořčík a železo. Dále obsahuje pektin, organické kyseliny (citronovou a jablečnou) a taniny.

Konzumace manga udržuje pokožku v dobrém stavu a chrání ji před předčasným stárnutím. Ovoce je dobré také na zrak a měli by ho jíst i ti, kdo mají problémy s ischemickou chorobou dolních končetin či srdce (angina pectoris, infarkt myokardu). Doporučuje se při vysokém krevním tlaku a je prospěšné i pro diabetiky.

Jak vypěstovat mangovník z pecky manga 

Z pecky od manga z obchodu si můžete relativně snadno vypěstovat krásný mangovník. Zajímá vás, jak na to?

Pecku důkladně zbavte dužiny a pod tekoucí vodou ji pečlivě umyjte. Nechte pecku asi dvě hodiny nabobtnat ve vlažné vodě a pak ji ve "švu" opatrně ostrým nožem rozevřete. Dejte si pozor, abyste nepoškodili jádro, které je uvnitř.

K výsevu použijte kokosový substrát - neobsahuje žádné choroboplodné zárodky, které mohou být příčinou bakteriálních či plísňových chorob. Ty by malou rostlinku mohly zásadně ohrozit.

Semínko zasaďte tak, aby bylo asi tři centimetry hluboko v zemině. Mějte na paměti, že pokud se vám mangovník ujme, bude mít poměrně dlouhé kořeny. Nesaďte proto semínko do nějakého miniaturního květináče.

Mango by mělo vyklíčit za jeden až tři měsíce. Po celou tu dobu musí být substrát vlhký, ne však přemokřený. Teplota by měla být mezi 25 až 30 °C. 

Mangovník potřebuje hodně tepla a světla po celý rok. Úplně na začátku je vhodné použít třeba pokojový skleníček, který rašící semeno ochrání před prudkým sluncem. Pokud ho nemáte, vyberte stanoviště mimo přímé slunce, ale s dostatečnou teplotou, nejlépe zespoda, a blízko okna kvůli dostatku světla.

Na plody si počkáte

Mangovník je strom tropů a subtropů dorůstající v přírodě až do čtyřicetimetrové výšky. U nás určitě tak veliký nebude a prvních květů se dočkáme až po dlouhých sedmi letech, kdy mango začíná poprvé plodit.

Vzrostlejší rostlinky už nejsou tak choulostivé. Během léta je klidně umístěte na přímé sluneční záření, ale pozor, musí opravdu pořádně svítit. Ve vegetačním období potřebuje mangovník teplotu v rozmezí 24 až 27 °C a také během zimy se musí dbát o jeho teplotní komfort – teplota by se měla pohybovat od 17 do 24 °C. S mladými rostlinami ohledně teploty neexperimentujte, jejich květy a malé plody může ohrozit už teplota pod 18 °C, ale starší vzrostlé mangovníky jsou odolnější a vydrží krátkodobý pokles teploty až na dva stupně.

Hnojení

Pro hnojení se může používat klasické tekuté hnojivo pro pokojové rostliny. Vhodné období pro hnojení je od konce února až do začátku září. Hnojí se asi každé dva týdny. Rok po zasazení na jaře rostlinku přesaďte do nového substrátu složeného ze stejných dílů rašeliny, kompostu a zahradní půdy. Rašelinu lze nahradit kokosovým substrátem.

Dávejte pozor, abyste mangovník neutopili. Zalévejte až ve chvíli, kdy je substrát suchý. Poprvé vám mangovník pokvete až za osm let. Ale aby z květů byly plody, musíte zařídit opylení, a to nejlépe u všech květů, aby se objevil alespoň jeden plod. Tak hodně trpělivosti. Psali jsme také: Nevyhazujte staré plechovky. Stačí trocha fantazie a proměníte je v krásné květináče

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komplikace pro cestovatele při návratu do České republiky. A jedna důležitá novinka

Komplikace pro cestovatele při návratu do České republiky. A...

I takhle může vypadat dovolená. Zážitek, na který do konce...

Pozor na změny platné od příštího týdne. Cestovatelům se...

Ohřejte se u moře. Tipy, kam vyrazit za teplem během...

Světový unikát, který vám vyrazí dech. Co všechno byste...

Změny, které by vám neměly ujít. Covidový semafor se opět...

Zavřít reklamu