Vypěstujte si doma vlastní exotickou rostlinu. Avokádo

Ostatní 06. dubna 2018 | 11:22 — Šárka Vondráčková
Avokádo je skvělé. Kromě jeho všestranného použití má spoustu účinků na lidské tělo a kromě jiného pomáhá při hubnutí. Obsahuje antioxidanty, které působí příznivě na lidské tělo. Tento skvělý zelený plod si můžete přitom snadno vypěstovat doma, z pecky.
Další 3 fotografie v galerii
Tento skvělý zdravý plod si můžete vypěstovat i doma / Shutterstock

Pěstováním avokáda není žádná věda. A hlavně tím potěšíte zvláště děti. Jednak vám při tom mohou asistovat a navíc sledovat všechny vývojové fáze rostliny. Je to taková názorná pěstitelská pomůcka. Navíc není nad to si doma vytvořit pomazánku ze svého vlastního výpěstku.

Pěstování z pecky

Tento způsob pěstování nepatří mezi zrovna ty tradiční, ale o to více je zajímavý. Ze začátku potřebujete pouze pecku ze zralého avokáda, špejle a sklenici s vodou.

Klíčení ve sklenici

Nejprve si oddělte pecku od dužniny a dobře ji očistěte, jinak by zbytky zahnívaly. Pamatujte si, která je spodní část. Obvykle bývá širší. Tu totiž budete dávat do vody. Z pecky můžete odstranit svrchní hnědou slupku, ale nemusíte.

Výhoda tohoto postupu je v tom, že se při zapichování párátek vyhnete prasklině v pecce, podél které se bude při klíčení postupně otevírat. Do spodní části vsuňte tři párátka nebo špejle a pecku zaklesněte za okraj sklenice s vodou. Plochý konec pecky by se měl dotýkat hladiny vody ve sklenici. Vodu ve sklenici doplňujte postupně tak, aby byla pecka stále v kontaktu s vodou. Po dvou až osmi týdnech vám pecka začne klíčit. Pořád doplňujte vodu, aby vám hlavní kořen neodumřel. Kořen postupně začne sílit a nahoře začne růst výhonek. Když bude mít alespoň 15 centimetrů je čas použít květináč.

Včas přesaďte

Květináč asi o průměru 9 cm naplňte substrátem pro množení nebo výsev. Z výhonku později odstřihněte zhruba půlku, čímž podpoříte růst, a pecku zasaďte do zeminy, ale jenom z jedné třetiny. Dvě třetiny musí zůstat nad zemí. Jakmile povyroste, přesaďte avokádo do většího květináče. Při přesazování nechte kořenový bal nedotčený. Z rostliny pravidelně odstřihujte vrch, aby vám rostla do šířky a ne do výšky.

Rostlině dopřejte světlé místo bez přímého slunce. Půda musí být vlhká, ale pozor - s vodou to nepřehánějte. V zimě množství vody výrazně omezte. Po pár letech však doroste do pohledného keříku či malého stromku a po 5 až 8 letech může dokonce i plodit. A pak si z avokáda můžete udělat třeba skvělou zdravou zrmzlinu. Postup ne její výrobu jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které by byl hřích nevidět

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které...

Zchlaďte se po práci u vody. Zkuste přírodní jezera s...

Zapomenutý kout Evropy a cíl pro turisty, kteří hledají...

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově...

Češi budou o letošních dovolených trhat rekordy. Důvodů je...

Na co se musí Češi připravit při cestách do zahraničí....

Zavřít reklamu