Pro krásně kvetoucí a bohatě obsypané muškáty stačí doplňovat jeden důležitý stopový prvek
Muškáty sice pocházejí z daleké Jižní Ameriky, ale v případě, že jim poskytujete správnou péči, dokáží i v našich podmínkách zkrášlovat balkony v domácnostech od jara až do podzimu. Základem je dát muškátům přesně to, po čem touží. Odmění se vám bohatou záplavou květů, které neopadají a ani neodkvetou hned po týdnu.
Pěstování muškátů je vskutku nenáročné. Stačí dát do země sazeničky a zalévat. Ale zase to není úplně tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Některé zásady se vyplatí dodržovat.
Jak vypěstovat dokonalé muškáty
Existuje několik zásad, které potřebujete vědět předtím, než se rozhodnete muškáty zasadit:
- Muškáty potřebují hodně slunce, právě proto by měly být umístěny na sluneční straně.
- Výsadbu si naplánujte až po třech ledových mužích (tedy po 14. květnu).
- Jednou ročně je třeba je přesadit. Udělejte to po odkvětu nebo před jejich kvetoucí sezónou.
- Nepřelévejte je, jinak kořeny uhnijí. Muškáty příliš mnoho vody nepotřebují.
- Mějte na paměti, že pocházejí z teplomilné země, proto nejsou odolné vůči mrazům.
- Nezapomeňte je jednou za měsíce pohnojit.
Tajemství krásně kvetoucích muškátů
Tajemství krásných muškátů tkví v jódu. Ano, čtete správně! Je to stopový prvek, který je potřebný nejen pro člověka, ale i pro rostliny. Právě proto se jód využívá jako součást mnoha hnojiv, které jsou běžně dostupné v zahrádkářství. Jód působí proti stresorům, které snižují vitalitu rostlin. Zabezpečuje muškátům lepší přísun chlorofylu do listů, díky čemuž jsou bujné a odolné a právě díky jódu kvetou nepřetržitě.
Vyrobte si doma vlastní hnojivo
Pokud nepatříte k těm, kteří by si kupovali hnojiva v obchodech a preferujete své vlastní, vyrobte si své jodové hnojivo.
Co budete potřebovat?
- 1 litr (nejlépe dešťové) vody
- 1-2 kapky jódu (koupíte v lékárně).
Hnojivo používejte jen jednou do měsíce, a to takovým způsobem, že ho aplikujte na vnitřní stěny květináče (max 50 ml při jednom hnojení) a nikoli přímo ke kořenům.
Pokud byste použili více jodového hnojiva najednou nebo budete hnojit častěji, než jednou měsíčně, bude to mít na muškáty zcela opačný vliv. Ve větším množství totiž jód může spálit kořeny.
Za odpovídající péči, se vám pak muškáty odmění opravdu bohatými květy, a to od jara až do podzimu. Psali jsme také: Šeřík zkrášlí a provoní každou zahradu. Duben je ideální čas na výsadbu.