Nevyhazujte skořápky od ořechů do koše. Připravte z nich vynikající hnojivo na zahradu i pro pokojové rostliny

Zahrada 22. září 2021 | 07:07 — Kateřina Kofroňová
Majitelé zahrad, na kterých se nachází a plodí ořešák královský, každoročně řeší otázku, co se zbytky po louskání ořechů. Řeč je o skořápkách, které často zbůhdarma končí v koši, i když jejich využití je široké. A to nejen v medicíně, ale i na zahradě.
Další 3 fotografie v galerii
Skořápky od ořechů zbytečně končí v odpadu / Pixabay

Pokud jste velkým konzumentem ořechů a sami si je louskáte, jistě jste už minimálně jednou přemýšleli, jak využít zbylé skořápky. Pár si jich možná schováváte na Vánoce pro výrobu lodiček na svíčku, možná jste z nich zkoušeli podzimní věnec či jinou dekoraci. Stále vám však zbyde mnoho skořápek. A my víme, co s nimi.

Možná vám už vaše babička říkala, že ořechové skořápky jsou zdraví prospěšné. Možná vám svěřila i recept na zdravý čaj, tinkturu a vyprávěla vám o tom, jak ze skořápek dělávali barvivo. Jenže proč nechat všechnu slávu ořechů jen pro člověka. Těžit z ní může i vaše zahrada nebo pokojové rostliny.

Co ořechové skořápky obsahují

Ořechy a jejich skořápky jsou zdrojem mnoha prospěšných a ceněných látek. Mezi hlavní patří vysoký podíl jódu, fosforu, draslíku, sodíku, železa, zinku a dalších minerálů a stopových prvků. Důležitý je také obsah antioxidantů. Najdete v nich ale i mangan, kalcium, měď nebo magnesium.

Vynikající hnojivo na zahradu

Připravte si všechny skořápky, které byste jinak vyhodili, a spalte je společně s jinou dřevinou. Získáte popel, kterého si budete považovat jako vzácného hnojiva. Stačí jej pak přisypat k rostlinám na zahradě a všechny prospěšné látky se vstřebají do půdy.

Ocení je i pokojové rostliny

Když ořechové skořápky rozdrtíte, můžete je přisypat k zemině pro pokojové rostliny. Drť umístěte na dno květináče, přisypte hlínu pro pokojové rostliny a květinu zasaďte. Budete překvapeni, jak vám květiny doma najednou porostou lépe než kdy dříve. Kromě drenážní schopnosti dodají skořápky rostlině i vzácné živiny, které ji podpoří v růstu. A to ještě není všechno, protože skořápky navíc fungují jako zásobárna vody pro květinu ve chvíli, kdy hlína začne vysychat.

Nejen dekorace do květináčů

Už se vám stalo, že se na povrchu zeminy v květináči začaly usazovat minerální látky, které vytvořily nevzhlednou krustu? Možná jste ji i seškrábli, ale ona se stejně objevila znovu. Aby se vám to už nestalo, nasypte rozdrcené skořápky na povrch hlíny. Bude to nejen hezky vypadat, ale rostlině se uleví a navíc odradíte i mnoho škůdců, kterým vůně ořechů vůbec není příjemná.

Ořechové skořápky jsou výborným přírodním hnojivem, ovšem musí se užívat s mírou stejně jako všechna ostatní hnojiva. Například do středního květináče stačí dvě rovné kávové lžíce. Dále jsme psali: Skořápky od vlašských ořechů je škoda vyhazovat. Prospívají zdraví i kráse.

Zdroj: jardineriaon.com, en.wikipedia.org.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Spor mezi Joan Collins a Donaldem Trumpem. Po tvrzení, že nechtěl být jejím milencem, herečka vrací úder

Pravidla správné sklizně a uchování mrkve. Jak zajistit, aby...

Zazimování levandule. Na co si dát velký pozor a jak bylinu...

Stále rostou křemenáče, kozáci a hřiby. Mykolog prozradil,...

Postarejte se nyní o muchovník neboli indiánskou borůvku....

Záchrana usychajícího vřesu. Co udělat, aby začal znovu...

Vyrobte si vlastní výzdobu na dušičky. Není na tom nic...

Zavřít reklamu