Nezapomeňte během podzimu prořezat pivoňky. Zajistíte tak jejich vitalitu a napřesrok pokvetou jako divé
Pivoňky jsou bezpochyby jedny z nejromantičtějších a nejvoňavějších trvalek, které dokážou zvelebit každou zahradu. V České republice se nejčastěji pěstuje pivoňka lékařská a pivoňka bělokvetá. Poslední dobou se však stávají více a více populární také pivoňky křovité či divoce vypadající pivoňky tenkolisté. Druhů pivoněk je opravdu mnoho. Ať už na zahradě pěstujete jakoukoli, nezapomeňte jí věnovat na podzim důkladnou péči.
Je zřejmé, že druhů pivoněk, které se pěstují v České republice, je skutečně mnoho. Pro podzimní zastřihávání je podstatnou informací to, zda pivoňka, kterou pěstujete, se řadí mezi dřevité, nebo bylinné pivoňky.
Prostřihávání dřevitých pivoněk
Listy dřevitých pivoněk na podzim opadají, takže postačí posbírat suché listy. Na jaře zdřevnatělé výhony znovu obrazí. Pokud však už před zimou pozorujete, že některé výhony jsou suché nebo jinak napadené, pak je odstřihněte.
Prostřihávání bylinných pivoněk
Oproti tomu u bylinných pivoněk se doporučuje listy i výhony ostříhat. Počkejte však, dokud dokonale seschnou, protože jen tak zajistíte, že se živiny budou moci vrátit zpět do hlízovitých kořenů. Co se samotného sestřihávání týká, doporučuje se odstraňovat výhony těsně nad zemí, abyste zabránili napadaní pivoňky houbovými chorobami z půdy.
Ochrana pivoněk před mrazem
Jakmile budete mít pivoňky správně prostříhané, je potřeba přistoupit k jejich ochraně před mrazem. U bylinných pivoněk se doporučuje ochrana zejména první rok po výsadbě, neboť později jsou již mrazuvzdorné. Co se týká dřevitých pivoněk, ty je vhodné ochránit například vrstvou mulčovací kůry. Nikdy však nepoužívejte k ochraně pivoněk jejich vlastní řezané listy. Dále čtěte: Tipy, jak zpracovat a k čemu využít nedozrálá rajčata. Nevyhazujte je, pomůže prastarý italský trik.
Zdroj: theenglishgarden.co.uk, gardeningknowhow.com.