Každý podzim nadělí úrodu ořechů, ale také hromadu listí. Jak s ním nejlépe naložit?

Zahrada 31. října 2017 | 14:41 — nov
Listí z ořešáku, podobně jako listy jírovců nebo dubů, obsahují mnoho tříslovin, takže se rozkládají velmi pomalu. Každoročně tak majitelé zahrad řeší, kam s ním. Listí ořešáku je odedávna předmětem sporů. Patří na kompost, nebo rozklad brzdí a činí kompost nekvalitním?
Další 3 fotografie v galerii
Že se nedá listí z ořešáku kompostovat, je prý jen zahrádkářská pověra / Shutterstock

Jen máloco na zahradě, jako právě listí ořešáku, vyvolává tolik sporů. Jak z toho ven? Kompostovat nebo ne? 

Řada odborníků zastává názor, že se sice listí z ořešáku pomaleji rozkládá, ale své místo na kompostu má. Že listy ořešáku nepatří do kompostu, je prý zahrádkářská pověra. Rozklad ořešákového listí lze totiž urychlit. Variant je několik. Můžeme listí prohnat drtičem, nebo do kompostu můžeme přidat urychlovač. Postačí také když listí nedáváme do kompostu jako hlavní nebo jediný materiál, ale ve směsi různých dalších zbytků.

Argumenty proti kompostování

Odpůrci kompostování ořešákového listí argumentují tím, že toto listí se rozkládá v kompostech pomalu. Kompost je navíc nepříjemně cítit a rostlinám neprospívá. Ořešáková listovka se také na záhonu nebo pod rostlinami mnohem déle mění na užitečnou kompostovou zemitou hmotu a na takto přihnojovaných záhonech také nelze pěstovat cokoliv.

Argumenty pro kompostování

Na druhé straně řada zahrádkářů při kompostování využívá veškerý listový odpad včetně listí ořešáků, aniž by vzniklý kompost byl méně užitečný než „bezořešákové“ komposty. Tito lidé argumentují i tím, že příroda se dokáže vypořádat se všemi odpadními materiály, i když jí to v některých případech může trvat déle, než je obvyklé. Je to ale pouze otázka času, ale když proces nakonec proběhne, na výslednou kvalitu kompostu nemá ořešák žádný negativní vliv. Navíc listí z ořešáku obsahuje protibakteriální a protihoubové látky, které se pochopitelně uplatňují i při kompostovém tlení.

Výbornou radou, jak na pomalejší tlení některých druhů stromů vyzrát, je ho jednoduše nakombinovat s dalším druhem rostlinného materiálu. Ořešákové listí nedáváme do kompostu jako hlavní nebo dokonce jediný materiál, ale ve směsi dalších zbytků. Ideálně tak, že na díl ořešákového listí dáme tři díly jiného listí či zbytků rostlin. Takto připravený kompost pak zetlí v obvyklé době.

Jiný způsob

Dalším řešením je věnovat ořešákové listí chovatelům zvířat. Ovce ho prý požerou, chovatelé slepic ho zase využívají jako podestýlku.

Měli jste letos bohatou úrodu ořechů? Máme pro vás recept na netradiční banánovo-ořechovou bábovku, kterou můžete připravit v i bezlepkové variantě. A navíc je bez laktózy.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Odvrácená strana internetu. Jak fungují sítě Deep a Dark web, sloužící pro nelegální transakce

Jak umít špinavé ruce od vlašských ořechů, aby zbarvení...

Vyčistěte fasádu domu od všech nečistot. S osvědčenými...

Při sušení hub nezapomeňte dodržovat určitá pravidla. Při...

Ředkvičky, mrkve a další druhy zeleniny, které hravě...

Sklizeň mrkve. Jak rozpoznat, že je perfektně zralá a kdy ji...

Motýl, který v zimě létá do teplých krajů a umí pískat....

Zavřít reklamu