Víte, jak pečovat o plot? Poradíme vám, aby zůstal dlouho krásný

Zahrada 19. října 2018 | 13:55 — Veronika Prášilová
Plot je první vizitkou každého pozemku. Plní roli ochrannou, ale i estetickou. A nemáte-li plot z betonu nebo kovaný, musíte občas přiložit ruku k dílu, tedy přistoupit k renovaci. Hodí se to dvakrát více právě teď, před zimou, protože každá další neošetřeným plotům dává těžce zabrat.
Dalších 7 fotografií v galerii
Každý plot po údržbě hezky prokoukne / Shutterstock

Přinášíme vám proto tipy, jak pečovat o růžné druhy nejen plotů, ale i garážových vrat a dalších prvků. A také se můžete inspirovat, jaký materiál bude pro vás ten nejlepší, pokud zrovna zvažujete pořízení plotu nového. 

Dřevěný plot

Bezpochyby jeden z nejhezčích plotů. Působí přirozeně až malebně. Po letech působení povětrnostních vlivů ale ztrácí barvu a mění vzhled. Také jej mohou napadnout plísně, dřevokazné houby a hmyz. Proto zavčasu pohledejte brusku a za slunečného, nebo alespoň suchého počasí, důkladně přebruste jednotlivé laťky ze všech stran.

Dřevo poté naimpregnujte a natřete či nastříkejte fungicidním rozpouštědlem. Po zaschnutí dokončete nátěr vrchní vrstvou. Doporučuje se více tenkých vrstev než jedna silná. O všech přípravcích se poraďte ve specializované prodejně.

Plastový plot

Ploty z plastu, dřevoplastu či recyklátů bývají takzvaně bezúdržbové. Jsou odolné dešti, mrazu i prudkému slunci. Nepůsobí na ně ani sůl chemického posypu. Takové ploty stačí jen, jsou-li špinavé od mechu či  projíždějících aut, omýt vysokotlakým čističem.

Drátěný plot

Máte-li bezúdržbový drátěný plot, maximálně zkontrolujte, jestli v něm není díra, aby se vám po zahradě neproducírovala cizí zvířata, ta lesní by mohla okusovat stromy. Není-li plot bezúdržbový a už má něco za sebou, bude nutné jej očistit drátěným kartáčem a natřít. Použijte speciální plotové barvy, které jsou pružnější a neodloupnou se, když se s plotem nechtěně zahýbá.

Bambusový plot

Tato kategorie plotů by vydala na samostatnou obsáhlou kapitoli. Bambus je, podobně jako dřevo, živý materiál, proto je potřeba mu věnovat náležitou péči. Existuje však několik druhů bambusů, stejně jako konstrukcí, proto bude vhodnější se o údržbě poradit u prodejců plotů. Nebo to můžete udělat tak, jak to nejčastěji dělají v domovině bambusů, v Asii. Jakmile jim plot dosluhuje, buď vymění jen zlomené tyčky, nebo prostě celý plot strhnou a udělají si nový. Na zahradě nebo v okolí jim totiž určitě roste dostatek náhradního materiálu.

Živý plot

Na razantní zásahy je již pozdě. Poslední střih by se měl udělat nejpozději v září (lépe v srpnu), aby se stromky a keře stihly připravit na zimu. Samozřejmě můžete zastřihnout trčící větvičky, aby vám takzvaně netahaly oči. Listnaté ploty v případě suchého počasí ještě zalévejte, a to nejen na podzim, ale i v zimě. Udržovaný živý plot je ozdobou každého pozemku. Tomu ovšem odpovídá i péče. Mnoho užitečných rad jsme vám přinesli v našem článku ZDE.

Kovaný plot

Majitelé kovaných plotů si při koupi notně připlatili, zato získali záruku desítek let bez starostí. Kované ploty jsou chráněny žárovým zinkem a práškovou barvou vypalovanou v peci. Tato úprava zaručuje až padesátiletou bezzásahovost.

Betonový plot

Chrání-li váš pozemek betonový plot, uvařte si čaj a z okna se dívejte na durdící se sousedy, kteří nebyli při výběru plotu tak prozřetelní, jako vy. Přejeme vám hezký, pokud možno bezúdržbový podzim.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co...

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají...

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených...

Změna na cestovatelském semaforu. Netýká se i vaší...

Buďte v obraze. Další změna podmínek cestování platná od...

Pokud nechcete přijít o dovolenou, zbystřete. Lex voucher...

Zavřít reklamu