Leden je ideální čas pro první výsev některých zahradních rostlin
Pokud zrovna přemýšlíte, jak na to, můžete se inspirovat třeba v našem článku.
Rostliny k předpěstování
Zatímco některé druhy zeleniny nepotřebují žádné přípravy a na jaře se zasadí přímo do země, jsou i takové, které potřebují takzvaně předpěstovat. Tento krok je typický například pro kedlubny, zelí, rajčata, papriky nebo okurky, a můžete se do něj pustit klidně hned.
Co budete potřebovat
Pokud jste se rozhodli, že se do předpěstování pustíte, připravte si k ruce dostatečně velkou misku, substrát, který neobsahuje moc živin, průhlednou fólii a semínka zvolené zeleniny.
Takzvanou výsevní misku naplňte asi do dvou třetin vhodným substrátem, jehož povrch následně posypte vybranými semínky. Jakmile máte hotovo, opět naneste vrstvu hlíny a vše opatrně zalijte odstátou, ideálně vlažnou vodou.
Vytvořte miniskleník
Pokud máte hotovo, překryjte celou misku průhlednou fólií a umístěte ji na teplé, ale ideálně stinné místo. Určitě není vhodné položení na topení, jelikož ideální teplota pro pěstování je do 22 stupňů Celsia.
Tip: Při pokládání fólie na misku myslete na to, že ji bude třeba minimálně dvakrát odkrývat, takže ji neinstalujte příliš pevně.
Nezapomeňte větrat
Díky umístění fólie dochází k rychlejšímu růstu rostlinek, proto je pečlivě sledujte, a jakmile začnou rašit, začněte jim několikrát denně fólii odkrývat. Zajistíte jim tak dostatek vzduchu a také potřebného světla.
V začátcích přitom stačí větrat jednou, maximálně dvakrát za den. A až budou sazenice dostatečně silné, začněte si chystat květináče, které budou přestupní stanicí na cestě do zahrady.
A pokud toužíte sklízet nějaké výpěstky už nyní, zkuste si doma zasadit například řeřichu. Tato jedna z nejzdravějších potravin vás skvěle naladí na parádní zahrádkářské výkony. Jak na to, si můžete přečíst v našem článku zde.