Kočky jsou čistotná zvířata. Pokud vám vaše kočka znečišťuje byt, je potřeba zamyslet se nad příčinou

Mazlíčci 19. listopadu 2020 | 10:36 — Klára Sanders
Kočky jsou považovány za velmi čistotná stvoření. Právě pro tuto vlastnost si je mnoho lidí pořizuje. Stačí ale málo a kočky se dostanou do nepohody a tu pak projevují velmi nevybíravým způsobem. Například se klidně vykálí doprostřed vaší postele.
Dalších 5 fotografií v galerii
Kočky svým nezvyklým chováním dávají najevo, že něco není v pořádku / Pixabay

Kočky jsou velmi dominantní stvoření a přesto, že jsou většinou velmi čistotné, potřebují si svoje teritorium označkovat. Kromě značkování může nezvyklá nečistotnost koček ukazovat na závažný problém. Kočka tím totiž dává jasně najevo, že se necítí dobře.

Nemoc

Kočičí rozhodnutí nenavštěvovat toaletu vždy poukazuje na její nespokojenost. Nejprve je proto nutné, nechat kočku vyšetřit. Zejména kastrované kočky trpí záněty močových cest a močovými kameny. Močení v záchodku si spojují s bolestí, proto hledají jiná místa k vyprázdnění. Veterinář by tedy měl kočku zkontrolovat a případně nasadit léky. 

Narušení psychické pohody

Kočky někdy močí na místa, kde se obvykle zdržují jejich majitelé. Proto se ve chvíli, kdy mají potíže, vyprázdní třeba do bot, na pohovku i kuchyňskou linku. Takto si stěžují na nepohodlí. Mnohdy jsou pro ně velmi stresující i malé změny z každodenní zaběhlé rutiny. Mohou jim vadit nové kusy nábytku, noví lidé, nová miska na jídlo apod. Z kočičího úhlu pohledu se může jednat o nepřekonatelný problém.

Kočky mají rády rituály ve všech denních činnostech rodiny. Každé narušení těchto jistot vede ke stresu, který mnoho koček demonstruje tzv. protestním močením a kálením. Problém rozhodně nevyřešíte křikem a bitím. Naopak tím kočku ještě více vystresujete. Vhodnější je snažit se se svým mazlíčkem domluvit a trpělivě ji přimět opět chodit na záchod. 

Nevhodná toaleta

Možnou příčinou, proč chodí kočka mimo své vyhrazené místo, může být nevhodná toaleta. Je nutné, aby kočka měla klid. Z tohoto důvodu nemá být kočičí záchod na frekventovaném místě. Je také nezbytné často toaletu čistit a případně i vyzkoušet jiné stelivo. Problematickými často bývají steliva silikonová nebo dřevěné peletky. Dlouhosrsté kočky pak mohou odmítat chodit do toalety s igelitovou výstelkou. Některým kočkám vyhovují toalety bez krytu, jiným zase ty s krytem. Starší kočky přitom mohou mít problém s nástupem přes vyšší okraj. 

Jedním z ukazatelů toho, že je toaleta malá nebo špinavá, jsou časté loužičky kolem záchodku. Rozhodně není dobré kočku násilně přemisťovat do toalety nebo ji v blízkosti toalety trestat, protože pak má toto místo spojené s nepříjemnými pocity. Psali jsme také: Kočičí záchod nemusí být středem pozornosti. Poradíme, kam ho šikovně schovat

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Rozvod Prince Harryho s Meghan je prý na spadnutí. Meghanin bratr promluvil, vyjádřila se i její sestra

Šípky dokáží výrazně pomoci s imunitou. Nálož zdraví z...

Pro koho je kočka ideálním společníkem a kdo by se jí měl...

Pařezy můžete odstranit jinak než tvrdou prací. Pomůže...

Aku nářadí a stroje v chladu trpí. Připravte je na zimu pro...

Stihnout zazimovat jahodníky musíte ještě před mrazy. Jinak...

Pozor na nejčastější chyby, kterých se lidé dopouští při...

Zavřít reklamu