Knihy a knihovny dodají kouzlo vaší domácnosti

Dům 15. srpna 2017 | 09:06 — Simona Hrušková
Knihy. Někdo jich má spoustu, jiný jen pár oblíbených kousků. Ať už patříte do jakékoli skupiny, literatura se může stát součástí vašeho bydlení.
Zajímavě kouzlit se dá i s knihami / Shutterstock

Ať už jste vášniví čtenáři nebo ne, nějakou tu knížku má doma asi každý. Neskladujte je v krabicích, ale začleňte je do interiéru. Samy o sobě mohou být super doplňkem, jen pro ně musíte najít vhodné místo. 

Dvakrát měř, jednou kupuj

Velikost knihovny, její tvar, množství polic a další parametry by měly odpovídat množství knih, které chceme v knihovně mít. Pokud patříme mezi náruživé čtenáře a knihy pravidelně dokupujeme, měla by velikost knihovny odpovídat dvojnásobnému množství knih, než máme dosud, nebo by měla být řešena tak, aby ji bylo možno rozšiřovat. Z toho důvodu jsou vhodné stavebnicové systémy, které se dají postupně dokupovat či nastavovat.

Triky s knihami 

A víte proč v časopisech působí všechny pokoje s knihovnami tak uhlazeným dojmem? Protože před samotným fotografováním si stylisté dají tu práci a knihy srovnají podle jejich velikostí, barev a dokonce i šířky. Někdy knihy obrátí, aby byly vidět pouze listy.
Různobarevné hřbety totiž působí chaotickým dojmem. Stejný trik můžete použít i Vy. Tedy pokud se Vám bude chtít. Podle mne to ubere prostoru na autenticitě. Ale například podle barvy třídím knihy i já. 

Alternativní způsoby uložení

Existují i jiné způsoby, jak se dá s knihami v prostoru nakládat. Můžete si například pořídit skryté police, které nejsou po vyskládání knih vidět. Knihy tak budí dojem, že jsou na stěnu přilepeny. 
Viděl jsem i interiéry, kde si majitelé knihy prostě jen vyskládali na sebe ke zdi. Nebo svou sbírku používali jako noční či konferenční stolky – samozřejmě s nějakým krycím sklem. To je ale opravdu alternativní způsob uložení, který vyžaduje notnou dávku citu, aby bylo poznat, že je to schválně.  

Bez skla, nebo za sklo?

Mezi milovníky knih, designéry i běžnými spotřebiteli se vede mnohaletý spor o to, zda knihy patří za sklo či nikoliv. Záleží to samozřejmě na typu knih. Jde-li o obyčejné  paperbacky, nebudeme kupovat drahé skříňky. Knihy umělecké, se vzácnými vazbami, knihy antikvární a  historické tisky musíme chránit před agresivním prostředím, ve kterém, jak se zdá, člověk přežije, „křehké“ knihy však nikoliv.
Ti, kdo denně používají různé příruční slovníky, jistě potvrdí, že by bylo opravdu nepraktické mít je za skleněnými dvířky. Přesto se  návrháři vracejí ke staronovému systému horizontálních výklopných skleněných dvířek pro každou polici skříňky zvlášť. Tento systém má další výhodu v tom, že se police neprověšují, logicky však je taková knihovna zase těžší.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu