Jak na kvalitní kompost? Dodržujte pravidlo zelené a hnědé

Zahrada 26. května 2019 | 10:33 — Veronika Prášilová
Každý zahrádkář ví, že jedním z největších pokladů, které může své úrodě dopřát, je hnojivo z doma vyrobeného kompostu. Máte-li možnost si také ve své zahradě kompost založit, určitě nad tím neváhejte ani minutu.
Další 4 fotografie v galerii
Zahradní kompost je přírodní bohatství / Shutterstock

Nejen, že své zahradě dopřejete to nejlepší, co může dostat, ale zároveň můžete ekologicky zpracovat mnoho věcí, které z vaší domácnosti vzejdou.

Pravidlo zelené a hnědé

Ačkoliv je jasné, že nemůžete do kompostu vhodit kde co, budete možná přesto překvapeni tím, co všechno do něj patří a dá se tak přírodní cestou zpracovat k dalšímu využití v podobě hnojiva. Důležité přitom je, že při vytváření kompostu musí být zachován poměr takzvané zelené a hnědé hmoty, kdy zelené jsou měkké věci jako tráva či kuchyňské zbytky, které kompostu dodávají dusík a urychlují rozkladný proces.

Mezi hnědé věci patří například kartony nebo starší dřevité rostliny, které se rozkládají pomalu a díky vzduchovým kapsám, které pomáhají utvářet, velmi výrazně pomáhají rozkladu ostatních surovin. Možná si taky říkáte, jaké věci vlastně do kompostu patří, aby se skutečně ekologicky rozložily a vznikl z nich kvalitní pěstební substrát?

Co do kompostu patří

Mezi vhodné suroviny patří plevel i s hlínou na kořenech, tráva či nadrcené větve, voda z uvařených brambor či těstovin, papíry, které však nesmí být křídované nebo voskované, takže sem v klidu můžete dát noviny, roličky od toaletního papíru nebo proložky z vajec. Pokud by se jednalo o velké archy či kusy, je vhodné je zmuchlat nebo natrhat.

Dále do kompostu patří drcené skořápky od vajec, zbytky masa či oleje, který je nasátý v papírových utěrkách, kompletní čajové pytlíky, vlasy a chlupy a dokonce i stoprocentně bavlněné utěrky a oblečení, které je však nutné nejprve nastříhat na menší kusy.

Do kompostu můžete vhodit také odštípnuté kousky jehličnanů, které právě v tomto období narůstají, ovšem v tomto případě je raději využijte k výrobě skvělého domácího sirupu.

Co do kompostu nepatří

Naopak do kompostu nikdy nevhazujte zvířecí exkrementy, dětské jednorázové pleny, žvýkačky, kosti, zbytky z cigaret včetně popela či barevné časopisy a letáky. Pokud tyto zásady dodržíte, vznikne vám velmi kvalitní přírodní hnojivo, které je nenahraditelné.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Futuristický elektromobil IONIQ 5 přijíždí ve sportovní verzi N Line

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Zavřít reklamu