Jak vyhubit octomilky? Vyzkoušejte osvědčené triky
Octomilky (Drosophila) jsou nazývané ovocnými, banánovými či vinnými muškami. Najdete je poletovat kolem sklenice se zbytkem vína, mísy s ovocem nebo odpadkového koše. Mají rády přezrálé a hnijící ovoce, ze kterého se ovšem nelíhnou. Ty první nám do bytu prostě přiletí a další generace už si vychováme sami. Jenže jakmile je už doma máte, usídlí se tam a nikam neodejdou.
Vyrobte snadnou past
Jednoduchou past zvládnete vyrobit za pár minut, počítejte ale s tím, že jedna stačit nebude. Bude potřeba je rozestavit všude tam, kde octomilky vidíte poletovat a sedat na stěny i na strop. Jednoduchým řešením je do misky umístit návnadu v podobě přezrálého kousku ovoce, které zalejete trochou vody. Misku následně pevně překryjte průhlednou potravinářskou fólií a do ní udělejte vidličkou nebo nožem pár otvorů. Mušky otvory vlezou dovnitř, ale ven se již nedostanou.
Nemáte-li doma fólii, umístěte návnadu do sklenice a následně do ní zasuňte papírový trychtýř. Vyrobíte jej jednoduše srolováním archu papíru. Mušky trychtýřem vlezou dovnitř, ale ven již cestu nenajdou.
Další past můžete vyrobit v tekuté podobě. Do láhve se širším hrdlem nalijte ocet s několika kapkami prostředku na mytí nádobí. Ten změní povrchové napětí kapaliny, mušky se nebudou moci odrazit od hladiny a utopí se.
Pomůže chemie i alkohol
Nejméně náročný způsob, jak obtížný hmyz zlikvidovat, je pořízení obyčejného spreje proti létajícímu hmyzu. Použití je vhodné spíše v obývacím pokoji, do kuchyně je lepší alternativou rozprášení spreje s vysokým obsahem alkoholu, který působí jako dezinfekce a mušky i jejich vajíčka zabije.
Pokud přece jen používáte sprej v kuchyni, dbejte na to, abyste jej nestříkali směrem na potraviny. Po akci místnost řádně vyvětrejte. Celou plochu kuchyňské linky doporučujeme otřít mokrým hadříkem s čisticím produktem. Sprej je totiž toxický dlouhou dobu na ploše, na kterou dopadl. To je na druhé straně jeho výhoda. Když jej totiž nastříkáte na parapet, zlikviduje všechny octomilky, které na něj v dalších dnech dosednou.
Nastražte lepové desky
Žluté lepové desky jsou skvělou ochranou proti octomilkám, které se množí v květináči. Destičky zapíchněte do zeminy pokojové rostliny a mušky se na ně přilepí. Zkontrolujte, není-li hlína v květináči přelitá, pro octomilky jsou zahnívající kořeny doslova rájem. Jak ošetřit přelité pokojové rostliny, jsme psali zde.
Nalákejte a pak vysajte
Pokud se vám octomilky v domácnosti už přemnožily, vezměte si na pomoc vysavač. Tím se jich poměrně rychle a snadno zbavíte. Nalákejte je na jedno místo tak, že tam postavíte třeba sklenici s trochou piva nebo džusu, a až se slétnou, zapněte vysavač na plný výkon a jednoduše je vysajte. Přilákat je můžete i k talířku s kouskem ovoce nebo zaktivovaným droždím.
Udržujte pořádek a už se nevrátí
Pokud už nestojíte o to, aby vám znovu vinné mušky zamořily celou kuchyň, buďte pečliví a udržujte pořádek. Důležité je samozřejmě vyhodit všechno nahnilé ovoce a zeleninu a zbytek uložit do lednice. Banánů a rajčat, které do lednice nepatří, kupujte jen tolik, kolik sníte a uchovávejte v boxech. Vše v kuchyni důkladně otřete a vyčistěte. Stejně tak talíře. Pravidelně choďte s odpadkovým košem a vždy použijte nový pytel na odpadky. Pokud zjistíte, že se pytel něčím protrhl, koš raději vymyjte. Jednou za týden vyčistěte odpad ve dřezu. Nemusíte používat žádné drastické chemické prostředky, stačí do něj nasypat sáček jedlé sody, zalít ji octem, nechat asi 10 minut působit a pak už ho jen propláchnout horkou vodou.
Věděli jste, že…
- dospělá octomilka žije devět týdnů
- samice během života naklade stovky vajíček
- znehodnocuje potraviny, ale také přenáší bakterie, plísně, hnilobu a kvasinky
- díky svému rychlému rozmnožování je laboratorně chovaná pro vědecké účely, zejména pro genetické výzkumy
- někteří chovatelé ji používají jako krmivo pro ještěrky