Čisticí prostředky do domácnosti mohou způsobit vážné poškození zdraví
V první řadě je velmi důležité dodržovat bezpečnostní zásady už při samotném skladování. Vždy se ujistěte, že prostředky jsou umístěny mimo dosah dětí a domácích zvířat. Ideálním řešením jsou uzamykatelné skříňky na různé mechanické zámky nebo na klíček. V nejlepším případě jsou skříňky ještě umístěny na místě, kam nedosáhnou děti. Avšak zároveň myslete na to, že k nim musíte mít bezpečný přístup. Neopatrné šmátrání ve vysokých patrech může láhev převrhnout a úraz může být na světě. Pohodlnější a bezpečnější manipulaci si zajistíte tím, že prostředky dáte do krabice.
Nejčastější nebezpečné látky v domácnosti:
• Kyselina octová - její 4% až 8% roztok je používán jako kuchyňský ocet; i v této nízké koncentraci může po vniknutí do oka způsobit trvalé poškození.
• Peroxid vodíku - žíravá látka sloužící k dezinfekci.
• Chlornan sodný - v domácnosti je využíván k čištění odpadů.
• Kyselina chlorovodíková - tuto žíravou látku najdete jako přísadu čističů WC, může způsobit vážné poleptání.
Přípravky je nutné uchovávat pouze v originálních obalech. Zásadně se vyvarujte toho, že je přelijete do nádoby, kde dříve byl nějaký nápoj nebo potravina. Hrozí velké nebezpečí záměny, jak u dospělých lidí, tak u malých dětí, které může mít za následek úrazy s chemikáliemi a trávicím traktem.
Ruku v ruce s tím jde pravidlo neskladovat chemické prostředky na jednom místě společně s potravinami. Pokud je to možné, při hledání místa ke skladování se vyhněte kuchyni. Při manipulaci dodržujte návody k použití, používejte předepsané ochranné pomůcky a nakupujte přípravky s ochranným uzávěrem, které záměrně znesnadní otevření víčka. Psali jsme také: Ušetřete peníze a vyrobte si tablety do myčky doma. Vyjdou na pár korun.