Zvířata mají na děti blahodárný vliv. Zvyšují jim sebevědomí a také pomáhají k větší samostatnosti
Podle amerických vědců zvíře může plnit v životě dětí mnoho rolí – jednoznačně je to kamarád, který neřeší, zda je dané dítě dostatečně „in“ - bere ho takové, jaké je. A tak jim může pomoct s pocity nejistoty, různými komplexy i s osamělostí. Zvíře prostě dětem přirozeně pomáhá zvyšovat narušené sebevědomí.
Vědecky je pak prokázáno, že byť jen kratičký, třeba půlhodinový kontakt dítěte se zvířetem zlepšuje jeho psychický stav, zmírňuje úzkost, napětí i případný stres.
Odborníkům se dokonce podařilo vypozorovat, že psi, kočky, koně, osli a další teplokrevní a osrstění živočichové prokazatelně příznivě působí na vliv lidského mozku, zejména pak na uvolňování hormonu štěstí. Zjednodušeně řečeno, když obejmete savce, rychle se uklidníte a zlepší se vám nálada. A právě proto jsou tito tvorové dnes tolik využíváni k terapiím.
Zvířata dokáží léčit
Dětem zvířata dodají klid a sebevědomí. Pomocí němých tvorů se učí odhadovat jejich potřeby i pocity, aniž by k tomu potřebovaly slova nebo dokonce příkazy. Tím se u dětí rozvíjí samostatnost.
Pozitivním léčivým vlivem zvířat na člověka se zabývá zooterapie. Mezi nejznámější a nejrozšířenější druhy této terapie patří:
- canisterapie – léčebné využití psa
- felinoterapie – léčebné využití kočky
- hipoterapie a hiporehabilitace – léčebné využití koně
Méně známými a méně rozšířenými druhy terapie se zvířaty jsou například:
- ornitoterapie – léčebné využití ptactva
- lamaterapie – léčebné využití lamy (často v rámci Ergoterapie – pracovní terapie)
- delfinoterapie – využití léčebného působení delfínů
- terapie za pomoci malých zvířat – nejčastěji se využívají akvarijní rybičky, plazi, různí drobní savci (křečci, morčata, fretky)
Canisterapie
Canisterapie je metoda, při které se využívá kontaktu se psem, má vliv na psychomotorický vývoj jedinců zdravých i se speciálními potřebami všech věkových kategorií.
Canisterapie přispívá k rozvoji hrubé a jemné motoriky, podněcuje verbální i neverbální komunikaci, rozvoj orientace v prostoru, nácvik koncentrace, rozvíjí sociální cítění, poznávání a složku citovou. Působí také v rovině rozvoje motoriky s atributem rehabilitační práce, v polohování a v relaxaci. Na druhou stranu ale tam, kde je to třeba, psi podněcují ke hře a k pohybu. Zároveň mají velký vliv na psychiku a přispívají k duševní rovnováze.
Felinoterapie
Felinoterapie neboli terapie za přítomnosti kočky je méně známá než třeba canisterapie nebo hipoterapie. Její přínos a pozitivní účinky jsou však velké. Kočky dokáží pomoci v léčbě neuróz, stresu, neklidu, léčení psychických potíží, pocitů neklidu a úzkostí.
Práce s kočkou při felinoterapii je vhodná zejména k rozvíjení jemné motoriky, získání emočně libých prožitků, navázání vztahu ke zvířatům. Díky jejímu vlivu se upravují hodnoty krevního tlaku a srdeční frekvence, dochází ke zmírnění napětí při stresu. Kontakt s kočkou pomáhá rozvíjet také estetické a hudební cítění u dětí v rámci herních terapií, např. produkci divadelních her. Pomáhá jim v soustředění a hlavně je rozveseluje a pobízí ke komunikaci.
Hipoterapie
Hlavní klientskou skupinou využívající léčebného působení koně neboli hipoterapie a hiporehabilitace jsou děti s DMO – onemocněním dětskou mozkovou obrnou. Tohoto způsobu léčby využijí rovněž klienti s narušenou hybností různého druhu – skolióza, narušený nebo omezený pohyb v důsledku různých onemocnění a úrazů, ztráta končetin a podobně. Hipoterapie pomáhá při léčbě příznaků roztroušené sklerózy, poruchách kyčlí i po úrazech páteře.
Hipoterapie je ve své podstatě metodou fyzioterapie, která využívá přirozený pohyb a krok koně, využívá přenosu impulzů pohybu koňského hřbetu na klienta. O tom, co obnáší chov chameleona, jsme psali.