Pořiďte si akvárium. Podvodní svět je pastvou pro oči i relaxem pro duši

Mazlíčci 19. prosince 2018 | 16:19 — Veronika Prášilová
Kdo má akvárium, s nadsázkou tvrdí, že je lepší než televize. A kdo viděl pěkně udržované akvárium, to jistě sám uzná. Jeho pořízení není náročné a starost o něj zvládnou s jistou pomocí i děti. Podívejte se s námi, co budete potřebovat k zařízení pestrobarevného podvodního světa.
Další 3 fotografie v galerii
Pohled do akvária uklidňuje a můžete u něj trávit dlouhé chvíle / Internet

Výhodou chovu rybiček je to, že se do něj mohou pustit i alergici. Založení akvária je sice časově a finančně náročnější, ale odměnou vám bude pohled na úžasný život pod hladinou, který se nevyrovná žádnému statickému obrazu. 

Údržba malého akvária je náročnější

Bude to znít paradoxně, ale čím menší je akvárium, tím je starost o něj složitější. Takový malý ekosystém je velmi křehký a žádá si mnohem pečlivější kontrolu stavu kvality vody, aby v něm rostliny, rybičky a další živočichové prospívali v plné síle. Pokud půjde o vaše první akvárium a s rybičkami nemáte žádné zkušenosti, doporučujeme si pořídit nádrž o objemu minimálně 54 litrů, což odpovídá rozměru 60 x 30 x 30 cm.

Akvárium lze pořídit i jako komplet

Úplní začátečníci jistě ocení možnost pořídit si sadu, jež obsahuje téměř vše potřebné k založení akvária, tedy osvětlení, topítko a filtr. Další položky již záleží na individuálních preferencích, proto se přikupují zvlášť. Jde zejména o barvu štěrku, který přidržuje rostliny u dna nádrže, pozadí (tapeta), které může evokovat například podmořský svět, různé dekorace v podobě kamenů, kmenů a jiných skrýší, aby se rybičky měly kde schovat.

Pokud jste se rozhodli pro koupi akvária, pořiďte si vše potřebné, včetně rostlin, ale rybičky zatím ne. Akvárium je totiž potřeba připravit, naplnit vodou a nechat nejlépe několik dnů „ustálit“ (minimálně opravdu alespoň jeden den). Rozhodně nemůžete rybičky dát do vody, kterou jste do akvária právě napustili z kohoutku.

Kam akvárium umístit

Umístění akvária si dobře rozmyslete, jakmile jej naplníte, bude se jen stěží přemisťovat. Dejte jej na klidné místo, aby nebylo u topení a v blízkosti okna. Pokud máte psa nebo kočku (tu obzvláště), zajistěte, aby se k akváriu neměli jak dostat. Jednak proto, aby rybičky nestresovali, jednak aby akvárium neshodili.

Pod akvárium je vhodné dát měkkou podložku, například centimetrový polystyren nebo kus karimatky. Velmi populární variantou jsou speciální skříňky, jež poskytují úložný prostor pro vše potřebné k péči o akvárium.

Užitečné rady pro zakládání akvária

Každá sada obsahuje návod, jak postupovat při zakládání akvária. Rozhodně se řiďte všemi doporučeními, přece jen půjde o živý biotop, a jistě chcete, aby se všemu živému ve vaší nové „televizi“ dobře dařilo. Dekorace a rostliny umisťujte tak, aby rybičkám poskytovaly dostatek míst k úkrytu, ale zároveň, abyste je mohli pohodlně pozorovat. To znamená, že vysoké rostliny se umisťují dozadu a po bocích akvária, středně vzrostlé uprostřed a nízké vpředu.

Jaké rybičky a živočichy vybrat

Rybiček a dalších tvorečků by v akváriu nemělo být ani málo, ani moc. Na každou velikost akvária jsou doporučené počty, se kterými vám poradí v každé specializované prodejně. A podobné je to se samotnými rybičkami, šneky, žabkami a dalšími živočichy, protože jsou druhy, které se spolu nesnesou.

Pokud byste se ještě na založení akvária necítili, nebo na něj ještě není z jakéhokoliv důvodu vhodná doba, zkuste začít malým teráriem pro rostliny. Jak si domů přenést kousek tropů, naleznete zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu