Připravte si doma vlastní sušené maso. Delikatisu, kterou oceníte nejen při dietě

Ostatní 18. března 2021 | 17:27 — Klára Sanders
Sušené maso patří mezi delikatesy. V obchodě za malý balíček poctivě zaplatíte, ale jakmile ochutnáte, stane se pro vás sušené maso závislostí. Zkuste si ho připravit doma. Stačí vybrat kvalitní maso, naložit jej do marinády a pak už jen zapnout sušičku.
Další 3 fotografie v galerii
Nejčastěji se sušené maso připravuje z hovězího masa / Depositphotos

Pokud patříte mezi milovníky masných delikates, určitě jste už někdy ochutnali sušené maso, které zná většina lidí pod názvem jerky. Jde o severoamerický způsob sušení masa. Slovo jerky vzniklo odvozením od španělského ch‘arqui. Takto nazývali první španělští kolonizátoři plátky sušeného masa, které si sušili na svých lodích. Dobře udělané jerky je příjemně suché, slané a plátky jsou tenké. Nejčastěji se připravuje z hovězího masa, ale i vepřového, kuřecího, jeleního či rybího. 

Chutné i prospěšné

Na sušeném mase si mnoho lidí pochutnává jen tak. Toto maso se ale vyplatí jíst hned z několika důvodů:

 • Je naprosto ideální pro sportovní a outdoorové aktivity.
 • Skvělé je pro všechny, kteří se snaží jíst kvalitně a zdravě.
 • Nenahraditelné je při dietách.
 • Sušené maso je jedinečné svým obsahem bílkovin, nízkým obsahem tuků a sacharidů.
 • Jedinečná chuť sušeného masa nabízí gurmánský zážitek.
 • Sušené ryby a mořské plody jsou cenným zdrojem minerálů a vitaminů.

Indiáni maso sušili buď na velkých roštech na slunci, nebo pod sedlem přímo na těle koně. Dnes se upravuje průmyslově ve velkých sušácích. Tuto pochoutku s vysokou nutriční hodnotou si ale můžete snadno připravit i sami doma.

Suroviny potřebné na přípravu sušeného masa

 • libové maso podle chuti (hovězí, vepřové, kuřecí...)
 • sojová omáčka
 • worcestr
 • dva stroužky česneku
 • celý pepř
 • sůl

Postup přípravy

Maso zvolte podle chuti, někdo dává přednost hovězímu (stačí levnější přední, ale musí být libové, bez šlach a blan), ale klidně vyzkoušejte i vepřovou variantu (vepřová kýta, plecko) nebo kuřecí či krůtí. Pokud pořídíte asi 1,2 kg masa a k sušení použijete sušičku ovoce, vystačí vám toto množství přibližně na pět pater.

Maso nakrájejte ostrým nožem na plátky cca 1 až 3 mm tenké. Někdo nechává maso před krájením napůl zmrazit, aby pak šly plátky lépe krájet. Někdo to ale zvládá i bez toho. Lepší je krájet maso proti vláknu, ale můžete i po vláknu.

Asi 12 lžic sojové omáčky smíchejte s pěti lžícemi worcestrové omáčky, dvěma lžícemi soli (soli dejte méně, pokud použijete sojovou omáčku se solí), dvěma lžícemi celého pepře (někdo dává i hrubě drcený) a česnekem. Marinádu si ale klidně přizpůsobte podle vlastní chuti. Někdo přidává i grilovací koření, někdo vynechává pepř a někdo zase maso do marinády vůbec nenakládá - když plátky vyskládá do sušičky, jen je z jedné strany posolí. Záleží tedy jen na vás.

Pokud maso do marinády naložíte, nechte ho v ní odpočívat nejlépe přes noc, minimálně pak čtyři hodiny. Zkušení kuchaři ale radí s kořením šetřit, obzvláště pokud si maso připravujete na nějaký náročný výšlap do hor - koření má totiž v sušeném mase velmi výraznou chuť a pusa vás pak může pálit tak, že během chvilky vypijete ze zoufalství vodu, kterou jste původně měli na několik dní.

Sušit můžete maso mnoho způsoby, ale nejjednodušší je použít sušičku ovoce. Ideálně takovou, kde lze nastavit teplotu. Neměla by mít víc než 60 až 70 °C. Sušte přibližně 6 až 8 hodin. Každý má maso rád jinak vysušené - někdo ho považuje za hotové, když se dá příjemně ohnout jako ucho od dámské kožené kabelky, jiný zase upřednostňuje, když jde maso lehce zlomit. Sami si musíte vyzkoušet, jaká úprava vyhovuje právě vám.

V průběhu sušení alespoň jednou nebo dvakrát prohoďte sušicí pláty. Tlustší kousky masa nechte sušit o něco déle.

Se sušičkou i bez 

Pokud nemáte k dispozici sušičku ovoce, nezoufejte, maso můžete usušit i v troubě. Napichujte maso na špejle po 7 až 8 plátcích na jednu špejli, kterou položíte na rošt tak, aby se maso vzájemně nedotýkalo.

Do předehřáté trouby na 80 °C vložte rošt s masem a udržujte teplotu po dobu cca 40 minut. Po 40 minutách snižte teplotu na 50 až 55 °C, teplotu udržujte 7 až 10 hodin, dokud se maso nezačne lámat.

Z masa odkapává šťáva, takže je dobré dát pod něj plech s pečicím papírem. Někdo také doporučuje dát do dvířek třeba vařečku, aby mohla z trouby odcházet nežádoucí vlhkost.

Ať už maso usušíte v sušičce nebo troubě, hotové ho skladujte ve vzduchotěsně uzavíratelné nádobě. Psali jsme také: Dokonalá lahůdka. Vyzkoušejte netradiční cibulový džem s medem a červeným vínem

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci nedávno zjistili, že všechny banány obsahují radioaktivní izotopy

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...

Zavřít reklamu