Jak si ochočit andulku. Stane se tak milým a nenáročným společníkem

Mazlíčci 27. října 2020 | 11:15 — Klára Sanders
Chov andulek je u nás velmi populární. Asi nejoblíbenější je andulka vlnkovaná, která se může stát vaším kamarádem, protože je stejně společenská jako velcí papoušci. Dokonce je schopná naučit se triky nebo po vás opakovat některá slova.
Další 2 fotografie v galerii
Pro chov andulek je velmi důležité, aby se vám podařilo si je ochočit / Depositphotos

Pro chov andulek je velmi důležité, aby se vám podařilo si je ochočit. Proto je dobré, začít s ochočováním co nejdříve. Mladé andulky ochočujeme po vylétnutí z hnízda, ne ale dřív, než začnou přijímat samostatně potravu. Pokud nejde o mládě z našeho chovu, po přinesení domů mu dáme čas na aklimatizaci. Zvyká si na klec, krmivo, prostředí. Nežádoucí je přítomnost jiných ptáků, nejlépe se ochočí andulka chovaná samostatně. Klec umístěte na rušné místo bytu, nesmí být někde zastrčená „na samotce“. Nevystavujte ji ale přílišnému hluku, nebo naopak velkému tichu.

Jak andulku ochočit

Andulka vlnkovaná si na nové prostředí i lidi nejsnáze zvyká ve stáří pěti týdnů.

Nejprve se vzájemně poznávejte skrz klec, přibližujte se pomalu, vystříhejte se prudkých pohybů i hlučnosti.

Teprve když andulka neprojevuje bázeň, můžete ji začít zvykat na ruku – nejlépe přes podávaný klásek chutného prosa. 

Nejdůležitější je trpělivost, andulka se osmělí třeba až po delší době, záleží i na individuální povaze.

Andulky mají rády, když na ně jejich lidé mluví. Pozorně vám naslouchají. Slova a věty pak opakují. Důležitá je trpělivost a laskavost. Každý papoušek bude rád opakovat třeba pískané melodie. Přesto na něj nepřestávejte mluvit, protože tak nejlépe vnímá vaši blízkost a pozornost a užívá si jí. 

Pobyt mimo klec

Jakmile andulka přivykne sezení na vaší ruce, nemusíte se bát začít ji pouštět mimo klec. Vaším cílem je, aby andulka přiletěla na nastavenou ruku nebo si vám sedla na rameno. Ptáčka můžete naučit při nastavování ruky či prstu nějaký povel, na který na vaši ruku vyleze. Při volném proletu papouška po místnosti jej nikdy nechytejte za pomoci hadru, vyhněte se prudkým pohybům a křiku. Pokoj dobře zabezpečte, aby pták nemohl spadnout za nábytek a zranit se. Také pozor na jedovaté rostliny.

Výuka mluvení

Spousta lidí touží po tom, aby jejich andulka mluvila. Ne všechny se to ale naučí, o něco nadanější bývají samečci. Hlavním předpokladem je dobře ochočená mladá andulka zvyklá na váš hlas, které věnujete dostatek času. Začínejte s krátkými slovy či frázemi, dostatečně zvučnými. Dobrou motivací při ochočování a výuce mluvení je malý pamlsek ve chvíli, kdy andulka udělá vámi požadovanou věc. Psali jsme také: Mít papouška v kuchyni je velké riziko. Může ho zabít i příprava oběda

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu